Pesquisar neste blogue
📌 “Este blog integra o ecossistema: Museu de Filatelia Sérgio Pedro: Estudos, peças raras, maximafi
📌 “Este blog integra o ecossistema: Museu de Filatelia Sérgio Pedro: Estudos, peças raras, maximafilia, marcofilia e história postal.
quinta-feira, 13 de fevereiro de 2020
quarta-feira, 12 de fevereiro de 2020
Selo personalizado Portugal 2020 130 anos Bombeiros Voluntários de Vila Real de Santo António Algarve pompiers fireman firefight
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/metiers/sapeurs-pompiers/portugal-2020-130-anos-bombeiros-voluntarios-de-vila-real-de-santo-antonio-algarve-pompiers-fireman-firefight-916759294.html
Selo personalizado alusivo editado para a mostra filatélica comemorativa dos 130 anos dos Bombeiros Voluntários de Vila Real de Santo António.
Selo personalizado de taxa N - 2020
Personnalisés autocollants de la poste portugaise (type mon timbre à moi) - 2020
Personalized postage valid stamps sticker type issued by portuguese post office - 2020
Tiragem de 100 selos.
Selo personalizado alusivo editado para a mostra filatélica comemorativa dos 130 anos dos Bombeiros Voluntários de Vila Real de Santo António.
Selo personalizado de taxa N - 2020
Personnalisés autocollants de la poste portugaise (type mon timbre à moi) - 2020
Personalized postage valid stamps sticker type issued by portuguese post office - 2020
Tiragem de 100 selos.
terça-feira, 11 de fevereiro de 2020
Selos de Portugal 2005 EUROPA Gastronomia Bacalhau assado com batatas a murro Oeiras EC 5 Abelharuco Peto verde
Mundifil n.º 2844
Mundifil n.º 2934
Mundifil n.º 3229
2009 - Sobrescrito circulado de Oeiras para Estoi com selos da emissão filatélica Aves de Portugal 3.º grupo "Abelharuco", Aves de Portugal 4.º grupo "Peto-verde" e da emissão filatelica Europa Gastronomia obliterados com a marca de dia EC 5 de Oeiras datada 2009/07/21
| Pays / Poste | Portugal |
|---|---|
| Date d'émission | 5 mars 2003 |
| Thème principal | Faune |
| Sujet | Oiseaux du Portugal - Pic vert (Picus viridis) |
| Largeur | 30.0 mm |
| Hauteur | 27.0 mm |
| Valeur | 0.01 € |
| Nombre de timbres dans la série | 5 |
| Présentation / Mise en page | feuille de 100 |
| Dentelure | 11.9 x 11.6 |
| Autorité postale émettrice | CTT Correios de Portugal SA |
| Imprimeur | INCM |
segunda-feira, 10 de fevereiro de 2020
Selos de Portugal 2018 Postal Máximo Rato Mickey Mouse Lisboa maximum maxicard maximo Famous people Walt Disney comico comics BD
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/disney/portugal-2018-postal-maximo-rato-mickey-mouse-lisboa-maximum-maxicard-maximo-famous-people-walt-disney-comico-comics-bd-916753894.html
2018 - 90 Years of Mickey 2018. Postal ilustrado emissão especial do CTT, concordante com o selo taxa 0,53 €, obliterado com carimbo comemorativo datado de 2018/11/21 de Lisboa.
No verso o postal amostra do carimbo comemorativo.
2018 - 90 Years of Mickey 2018. Postal ilustrado emissão especial do CTT, concordante com o selo taxa 0,53 €, obliterado com carimbo comemorativo datado de 2018/11/21 de Lisboa.
No verso o postal amostra do carimbo comemorativo.
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 14 September 2018 |
| Primary theme | Famous people (Disney) |
| Subject | 90 Years of Mickey |
| Width | 30.6 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Denomination | 0.91 € |
| Number in set | 12 |
| Layout/Format | miniature sheet of 8 of 8 designs |
| Perforations | 12.25 by 12 |
| Stamp issuing authority | |
| Printer | bpost |
domingo, 9 de fevereiro de 2020
Marcos Portugal 2011 Vultos da Hisória e da Cultura 7.º Grupo Music Musicians Conductors Musiciens Hommes d'Orchestre
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/musique/portugal-2011-marcos-vultos-da-hisoria-e-da-cultura-7-grupo-music-musicians-conductors-musiciens-hommes-dorchestre-933142540.html
Mundifil n.º 4168
Mundifil n.º 4168
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 13 February 2012 |
| Primary theme | Music & Dance (Musicians & Conductors) |
| Subject | Major Characters if Portuguese History and Culture - Marcos Portugal (1762-1830) |
| Width | 30.6 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Denomination | 0.32 € |
| Number in set | 3 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Joh Enschéde |
Selos de Portugal 2019 Doces Tradicionais 3.º grupo Morgado Algarve Gâteau Cake Sweet food Gastronomia Pâtisseries morgados
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/alimentation/portugal-2019-doces-tradicionais-3-grupo-morgado-algarve-gateau-cake-sweet-food-gastronomia-patisseries-morgados-933142156.html
| Pays / Poste | Portugal |
|---|---|
| Date d'émission | 29 mars 2019 |
| Thème principal | Agriculture et aliments (Nourriture et Cuisine) |
| Sujet | Pâtisseries traditionnelles du Portugal III - Morgados do Algarve |
| Largeur | 30.0 mm |
| Hauteur | 25.0 mm |
| Valeur | I 20g |
| Nombre de timbres dans la série | 4 |
| Présentation / Mise en page | auto collant feuille de 50 |
| Perforations | 10.25 x 10 |
| Autorité postale émettrice | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Cartor Security Printing |
Selos de Portugal 2016 Peixes Mediterrâneo EUROMED Postal fauna fish scomber scombrus sarda poisson Fisch pesce cavala euro med
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/poissons/portugal-2016-peixes-mediterraneo-euromed-postal-fauna-fish-scomber-scombrus-sarda-poisson-fisch-pesce-cavala-euro-med-933141757.html
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 9 July 2016 |
| Primary theme | Fauna (Fish) |
| Subject | Fishes of the Mediterranean - Atlantic Mackerel (Scomber scombrus) |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.80 € |
| Number in set | 8 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Belgian Post |
Selos de Portugal 2016 450ème anniversaire de la publication des Petri Nonii Salaciensis Opera Pedro Nunes used astronomy
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/sciences/astronomie/portugal-2016-450eme-anniversaire-de-la-publication-des-petri-nonii-salaciensis-opera-pedro-nunes-used-astronomy-933140956.html
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 30 August 2016 |
| Primary theme | Architecture (Classical) |
| Subject | 450th Anniversary of the Publication of the Petri Nonii Salaciensis Opera |
| Width | 30.6 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Denomination | 1.00 € |
| Number in set | 2 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | bpost |
Selos de Portugal 2018 Centenário Peter's Café Sport Horta Açores Azores Sailing used
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/alimentation/portugal-2018-centenario-peters-cafe-sport-horta-acores-azores-sailing-used-933140194.html
The Peter Café Sport is located in the historic center of the city of Horta , on the island of Faial in the Azores . It constitutes a historical and cultural landmark of the archipelago and, particularly, of the island. An expression, consecrated among yachtsmen , sums up this highlight: " If you sail to Horta and don't visit the 'Peter Café Sport', you haven't seen Horta in reality "
The Peter Café Sport is located in the historic center of the city of Horta , on the island of Faial in the Azores . It constitutes a historical and cultural landmark of the archipelago and, particularly, of the island. An expression, consecrated among yachtsmen , sums up this highlight: " If you sail to Horta and don't visit the 'Peter Café Sport', you haven't seen Horta in reality "
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 18 June 2018 |
| Primary theme | Architecture (Classical) Agriculture & Food (Food & Cooking) |
| Subject | Centenary of Peter Café Sport - Counter |
| Width | 30.6 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Denomination | 0.86 € |
| Number in set | 5 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 12 by 12.25 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | bpost |
Selos de Portugal 2019 Doces Tradicionais 3.º grupo Morgado Algarve Gâteau Cake Sweet food Gastronomia Pâtisseries morgados
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/alimentation/portugal-2019-doces-tradicionais-3-grupo-morgado-algarve-gateau-cake-sweet-food-gastronomia-patisseries-morgados-933136549.html
| Pays / Poste | Portugal |
|---|---|
| Date d'émission | 29 mars 2019 |
| Thème principal | Agriculture et aliments (Nourriture et Cuisine) |
| Sujet | Pâtisseries traditionnelles du Portugal III - Morgados do Algarve |
| Largeur | 30.0 mm |
| Hauteur | 25.0 mm |
| Valeur | I 20g |
| Nombre de timbres dans la série | 4 |
| Présentation / Mise en page | auto collant feuille de 50 |
| Perforations | 10.25 x 10 |
| Autorité postale émettrice | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Cartor Security Printing |
Selos de Portugal 2014 Desporto Radicais Surf Sport water
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/non-classes-1/portugal-2014-desporto-radicais-surf-sport-water-933135883.html
Mundifil n.º 4446
Mundifil n.º 4446
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 27 May 2014 |
| Primary theme | Sport (Water sports) |
| Subject | Extreme Sports - Surfing |
| Width | 30.0 mm |
| Height | 25.0 mm |
| Denomination | N 20g |
| Number in set | 3 |
| Layout/Format | self adhesive sheet |
| Perforations | 11.75 by 11.75 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Cartor Security Printing |
Selo de Portugal 2019 Harry Potter Daniel Jacob Radcliffe Cinema Movie Literature Kino littérature film London used
https://www.delcampe.net/fr/collections/timbres/celebrites/acteurs/portugal-2019-harry-potter-daniel-jacob-radcliffe-cinema-movie-literature-kino-litterature-film-london-used-933134770.html
Daniel Jacob Radcliffe (born 23 July 1989) is an English actor and producer. He is known for playing the titular protagonist in the Harry Potter film series, based on the novels by J. K. Rowling.
Daniel Jacob Radcliffe (born 23 July 1989) is an English actor and producer. He is known for playing the titular protagonist in the Harry Potter film series, based on the novels by J. K. Rowling.
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 27 August 2019 |
| Primary theme | Theatre & Cinema (Films & film stars) |
| Subject | Harry Potter |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.70 €; |
| Number in set | 8 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | bpost |
Subscrever:
Mensagens (Atom)



















