Desenho: Folk Design
Impressão: Offset na INCM
Folhas de 10 x 2 selos
Papel: Esmalte
Denteado: 12 x 12 ¼ e "Cruz de Cristo" nos lados horizontais
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 28 September 2017 |
| Primary theme | Literature, Press and Comics Education (Universities) |
| Subject | 300 Years of the Joanine Library - University of Coimbra |
| Width | 80.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.50 € |
| Number in set | 2 |
| Layout/Format | sheet of 25 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Cartor Security Printing |
| Pays / Poste | Portugal |
|---|---|
| Date d'émission | 15 avril 2013 |
| Thème principal | Génie civil (Ingénierie civile et mécanique) |
| Sujet | Personnalités de l'histoire et de la culture portugaises - Edgar Antonio de Mesquita Cardoso |
| Largeur | 40.0 mm |
| Hauteur | 30.6 mm |
| Valeur | 0.80 € |
| Nombre de timbres dans la série | 5 |
| Présentation / Mise en page | feuille de 50 |
| Dentelure | 13 x 13 |
| Autorité postale émettrice | CTT Correios de Portugal SA |
| Imprimeur | Imprensa Nacional Casa da Moeda |
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 11 October 2012 |
| Primary theme | Architecture (Classical) |
| Subject | FADO - Heritage of Humanity |
| Width | 30.6 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Denomination | 0.32 € |
| Number in set | 7 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Joh Enschéde |
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 28 January 2019 |
| Primary theme | Agriculture & Food (Crops & Farming) Fauna (bird) |
| Subject | Portuguese Autochtonous Breeds |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.53 € |
| Number in set | 6 |
| Layout/Format | sheet of 50, |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Cartor Security Printing |
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 24 September 2014 |
| Primary theme | Architecture (Classical) United Nations (UNESCO) Education (Universities) |
| Subject | UNESCO Heritage - University of Coimbra - Alta and Sofia |
| Width | 30.6 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Denomination | 0.50 € |
| Number in set | 5 |
| Layout/Format | sheet |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | January 28, 2019 |
| Primary theme | Agriculture & Food (Crops & Farming) Fauna (mammals) |
| Subject | Portuguese Autochtonous Breeds donkey |
| width | 40.0 mm |
| height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.53 € |
| Number in set | 6 |
| Layout / Format | sheet of 50, |
| perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Cartor Security Printing |
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 9 October 2013 |
| Primary theme | Holy Days & Celebrations (Christmas & Easter) |
| Subject | Christmas |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0,80 € |
| Number in set | 6 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Imprensa Nacional Casa da Moeda |