2020 - Etiqueta "white horizon" Internacional normal.
Tamanho: 60 mm x 65 mm
2016 - Sobrescrito circulado em correio prioritário de França para Albufeira a 26/12/2016.
| Pays / Poste | France |
|---|---|
| Date d'émission | 14 novembre 2016 |
| Thème principal | Beaux-Arts (Joaillerie) |
| Sujet | Métier d'art - Joaillier |
| Largeur | 40.85 mm |
| Hauteur | 40.85 mm |
| Valeur | 1.00 € |
| Nombre de timbres dans la série | 1 |
| Présentation / Mise en page | feuille de 30 |
| Dentelure | 13 x 13 |
| Autorité postale émettrice | LA POSTE |
| Imprimeur | Phil@Poste Boulazac |
| Pays / Poste | France |
|---|---|
| Date d'émission | 20 octobre 2001 |
| Thème principal | Jours de fête et célébrations (Halloween) |
| Sujet | Citrouilles-lanternes |
| Largeur | mm |
| Hauteur | mm |
2013 - Sobrescrito circulado com registo de Kosice para Albufeira com dois selos alusivos à Ophrys apifera - Bee Orchid (2008) e dois selos da Igreja de Svätuše.
Emission: Definitive Camel Post (1948)
Catalog codes: Mi:SD 111
Issued on: 1948-01-01
Size: 29 x 33 mm
Colors: Orange brown | Violet
Watermark: SG Multiple [Up]
Designers: Edward A. Stanton
Perforation: 14
Printing: Typography
Face value: 2 Egyptian piastre
2023 - sobrescrito da Alice Valente e Fátima Galvão circulado em correio normal com selo de taxa N20g da emissão numismática portuguesa 1.º grupo obliterado pela marca de dia CDP Loulé.
The pre-Roman coin is a bronze as minted in Alcácer do Sal during the 2nd or 1st centuries B.C.E. (MNA 2005-182-3). It shows two dolphins, facing left, and the head of Heracles-Melqart, facing left, with a lion skin and staff over his shoulder, combined with pre-Latin letters. Linking Indigenous and Mediterranean cultures, this coin evokes symbols related to ancient maritime myths and legends.
Series: Domestic Dogs Blue Gascogne Bracke - English Pointer
Issued on: 1979-12-17
Size: 51 x 41 mm
Emission: Commemorative
Perforation: comb11¼ x 11
Printing: Offset lithography
Paper: Lustrado
Face value: 7.50 Mozambican escudo
Print run: 350,000
Catalog code: Mi:MZ 728,
Catálogo Michel: 362 a 379 (Catalogue value 110 €)
With its first Five-Year Plan, which provided detailed numerical goals for all sectors of the economy and labor for the years 1951-1955, the GDR aligned itself with the Soviet rhythm of the planned economy. At its core was the massive expansion of heavy industry. Industrial production overall was to be nearly doubled, while agricultural production would be boosted by 25 percent. This was to be made possible through stepped-up efforts to provide training to the necessary skilled personnel and through technical progress in manufacturing.
Mit ihrem ersten Fünfjahresplan, der für die Jahre 1951-1955 für das gesamte Wirtschafts- und Arbeitsleben detailliert in Zahlen gefasste Ziele vorgibt, passt die DDR sich an den sowjetischen Rhythmus der Planwirtschaft an. Im Mittelpunkt steht der massive Ausbau der Schwerindustrie. Die Industrieproduktion insgesamt soll fast verdoppelt, die landwirtschaftliche Produktion um 25 Prozent gesteigert werden. Vermehrte Qualifizierungsanstrengungen für das notwendige Fachpersonal und technische Fortschritte in der Produktion sollen dies möglich machen.
Com o seu primeiro Plano 5 anos, que forneceu metas numéricas detalhadas para todos os setores da economia e da mão-de-obra para os anos de 1951 a 1955, a RDA alinhou-se ao ritmo soviético da economia planeada. A essência estava a expansão massiva da indústria pesada. A produção industrial em geral deveria ser quase duplicada, enquanto a produção agrícola seria aumentada em 25%. Isso deveria ser possível através de esforços intensificados para fornecer treinamento para o pessoal qualificado necessário e através do progresso técnico na manufatura.
Mundifil n.º 4121 e 4222
| Pays / Poste | Portugal |
|---|---|
| Date d'émission | 7 septembre 2011 |
| Thème principal | Science et technologie Faune Agriculture et aliments (Moissons et travail de la ferme) |
| Sujet | 2011 Année mondiale vétérinaire |
| Largeur | 40.0 mm |
| Hauteur | 30.6 mm |
| Valeur | 0.32 € |
| Nombre de timbres dans la série | 5 |
| Présentation / Mise en page | feuille de 50 |
| Perforations | 13 x 13 |
| Autorité postale émettrice | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Joh Enschéde |
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 7 September 2011 |
| Primary theme | Science & Technology Fauna (Horses) Agriculture & Food (Crops & Farming) |
| Subject | 2011 World Veterinary Year |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.68 € |
| Number in set | 5 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Joh Enschéde |
Emission: Interim Olympic Games - Athens 1906 - Jumper
Issued on: 1906-03-25
Colors: Green
Watermark: Crown over ET [Up]
Perforation: comb14
Printing: Recess
Face value: 5 Λ. - Greek lepton
Catalog code: Mi:GR 147
Mais duplicados de coleção para troca ou venda no site Um Lugar para o Colecionismo
Émission: Country Motifs Mosque of Kairouan
Références catalogue: Mi:TN 32
Date d'émission: 1906-01
Taille: 20.5 x 24.5 mm
Couleurs: Vert
Émission: Timbre ordinaire
Dentelure: peigne14 x 13½
Impression: Typographie
Valeur faciale: 5 Centime tunisien
Références catalogue: Mi:TN 32
Mais duplicados de coleção para troca ou venda no site Um Lugar para o Colecionismo
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 06/02/2020 |
| Primary theme | Agriculture & Food (Crops & Farming) Fauna (Mammals) |
| Subject | Autochthonous Breeds of Portugal - Churra Algarvia |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.53 € |
| Number in set | 6 |
| Layout/Format | miniature sheet of 6 of 6 designs |
| Perforations | 12.25 by 12 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | bpost |
Mais duplicados de coleção para troca ou venda no site Um Lugar para o Colecionismo
Design: Câmara Municipal de Carrazeda de Ansiães
Mais duplicados de coleção para troca ou venda no site Um Lugar para o Colecionismo