1983 - Sobrescrito do Programa de Informação à População da Universidade Johns Hopkins circulado desde Baltimore qual foi aposta a franquia mecânica Hasler (frank includes profile of eagle) de taxa 0,40 datada de 08/06/1983.
1983 - Sobrescrito do Programa de Informação à População da Universidade Johns Hopkins circulado desde Baltimore qual foi aposta a franquia mecânica Hasler (frank includes profile of eagle) de taxa 0,40 datada de 08/06/1983.
Sobrescrito circulado desde Baltimore no qual foi aposta a franquia mecânica Pitney Bowes (frameless design with large sitting eagle in the center) de taxa 0,31 com franquia impressa no sobrescrito de 0,15 e franquia impressa em etiqueta adesiva de valor de 0,16 ambas datadas de 15/04/1980.
Series: Brazilian birds
Issued on: 2001-06-01
Size: 38 x 38 mm
Designers: Etienne Demonte
Printers: Casa da Moeda do Brasil
Perforation: comb11½
Printing: Offset lithography
Face value: 1.30 R$ - Brazilian real
Print run: 4,000,000
Só foram impressos 2000 exemplares de cada selo com código de barras (raramente vendido ao público)
In June 29, CTT will presented a philatelic issue on the 800 years of the general inquiries of D. Afonso II, with two seals and a philatelic block with a seal.
On the stamps of this issue are the genealogy of the Kings of Portugal and the morabitine of D. Afonso II. At the bottom of the block are the achievements of the Crown of Inquiries by D. Afonso II, liv. 1 and a detail of the Genealogy of the Kings of Portugal.
As José Augusto Sottomayor Pizarro affirms in the philatelic card, “the figure of D. Afonso II (1211-1223) stands out in an unavoidable way for his political action, without this statement disdaining the remarkable inheritance he received from his father and grandfather But with it, the levels reached so far will rise to a level of development, which placed the Portuguese monarchy alongside its more developed counterparts, such as England or France. ”
From 1217, the year of the important conquest of Alcácer do Sal, the monarch began a series of actions of the greatest scope from the governmental point of view. First, the beginning of a chancellery registration, the first carried out in Portugal and the earliest at European level; then, and in the same year, the king proceeds to confirm the privileges previously granted, either by himself or by his predecessors; finally, in 1220, it launches that which by chance will be the most emblematic measure of the reign, that is, some General Inquiries that took place during the month of August of that year.
Para José Augusto Sottomayor Pizarro, “a grande novidade do inquérito português assenta no facto de ter como propósito o levantamento dos bens e das rendas da Coroa numa região bastante alargada, e em grande medida coincidente com a uma grande parte da arquidiocese bracarense, com cujo prelado o Rei mantinha um aceso diferendo. […] Mas ainda notável, é o facto de os mesmos inquiridores também terem apurado quais os bens detidos pelas instituições eclesiásticas – cabidos, colegiadas ou mosteiros – e as ordens militares em cada uma daquelas freguesias: Por outro lado, esta iniciativa de D. Afonso II foi continuada pelos seus sucessores imediatos, revelando nos seus pressupostos um continuado reforço do poder cada vez mais “centralizado” dos monarcas – se
D. Afonso II, in 1220, asked what he had, his son D. Afonso III, in 1258, asked what they all had in a much wider geographical scope, from the river Minho to the northern slope of Serra da Estrela; as for his grandson, D. Dinis, he went even further, in 1288, asking what the lords had; finally, his great-grandson, D. Afonso IV, by the mid-1330s, demanded the presentation of royal documents that had granted him the right to exercise certain jurisdictions. ”
This philatelic issue consists of two stamps, one with a face value of 0.70 € and the other with a face value of 0.86 €. Both have a circulation of 100,000 copies each. It is also composed of a philatelic block with 1 stamp with a value of € 2.00 and a circulation of 35,000 copies. Design was in charge of Atelier B2 Design. The first day's obliterations will be made at Restauradores stores in Lisbon, Municipality II in Porto, Zarco in Funchal and Antero de Quental in Ponta Delgada.
Dimensões: 15,2 cm x 10,5 cm
Emission: King Edward VII
Issued on: 1904
Size: 21 x 25 mm
Colors: Black | Scarlet
Watermark: Crown over Block CA Multiple [Up]
Perforation: 14
Printing: Typography
Face value: 1 d - South African penny
Catalog code: Mi:ZA-TV 119
Sobrescrito circulado em correio normal de Madrid (Espanha) para Estoi (Portugal) a 25/04/2014, no qual foi aposto selo alusivo ao Turismo.
(contem banda de fluorescência)
Michel n.º 4753
| Country / Post | Spain |
|---|---|
| Date of Issue | 2 January 2013 |
| Primary theme | Tourism (Tourism promotion) |
| Subject | Tourism |
| Width | 40.9 mm |
| Height | 28.8 mm |
| Denomination | 0.75 € |
| Number in set | 1 |
| Layout/Format | self adhesive sheet of 25 |
| Perforations | 15 by 15 |
| Stamp issuing authority | Correos Y Telegrafos SA |
| Printer | RCM-FNMT |
Catálogo Mundifil n.º 4501 e 4502
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 24 September 2014 |
| Primary theme | Architecture (Classical) United Nations (UNESCO) Education (Universities) |
| Subject | UNESCO Heritage - University of Coimbra - Alta and Sofia |
| Width | 30.6 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Denomination | 0.50 € e 0,72 € |
| Number in set | 5 |
| Layout/Format | sheet |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
Sobrescrito circulado de Navarra (Espanha) para Estoi a 22/09/2011.
| País / Post | España |
|---|---|
| Fecha de emisión | 30 de mayo de 2011 |
| Tema principal | Aviación (Aeronave) Sector Militar (Equipo Militar) |
| sujeto | Centenario de la fuerza aérea española |
| ancho | 122.7 mm |
| altura | 28.8 mm |
| valor | 0,65 € |
| Número de sellos en la serie. | 4 |
| Presentación / Diseño | hoja miniatura de 4 de 4 diseños |
| perforaciones | 13,75 x 13,25 |
| Autoridad postal emisora | Correos Y Telégrafos SA |
| impresora | RCM-FNMT |
Catálogo Michel 3622 & 3815
Sobrescrito circulado de Zaragoza (Espanha) para Estoi (Portugal) em correio normal a 11/06/2009
Contem banda de fosforescência no verso
| Pays / Poste | Espagne |
|---|---|
| Date d'émission | 21 janvier 2003 |
| Thème principal | Science et technologie Médecine (Campagne sanitaire) |
| Sujet | 50ème Journée Mondiale pour la Lèpre |
| Largeur | 28.5 mm |
| Hauteur | 40.0 mm |
| Valeur | 0.26 € |
| Nombre de timbres dans la série | 1 |
| Présentation / Mise en page | feuille de 50 |
| Dentelure | 14 x 13.6 |
| Autorité postale émettrice | Correos Y Telegrafos SA |
| Imprimeur | RCM-FNMT |
Mundifil n.º 2844 e 3527
Sobrescrito circulado de Santa Catarina para Faro obliterado com a flamula código postal meio caminho andado de Tavira
Contem banda de fosforescência
Sobrescrito do Travel Center circulado de (Manhasset) Nova Iorque no qual foi aposta a franquia mecânica Pitney Bowes (frameless design with large sitting eagle in the center) de taxa 0,31 datada de 12/03/1980.
O sobrescrito foi ainda obliterado com a flamula de Flushing datada de 13/03/21980
1980 - Sobrescrito do Departamento da Marinha dos Estados Unidos da America, circulado de Nova Iorque para Porto Santo obliterado com flamula da US Navy FPO NY 09501 datada de 31/03/1980
Emissão / issue - 2024 / 02 /19
Selos autoadesivos / self-adhesive stamps
N20g – Nacional 20 gramas / 20 grams national
A20g – Correio Azul Nacional 20 gramas / 20 grams national Correio Azul
E20g – Europa 20 gramas / 20 grams Europe
I20g – Extra - Europa 20 gramas / 20 grams Extra
Europe Design Unidesign / Hélder Soares
Créditos / credits
N20g Trompete
A20g Clarinete
E20g Saxofone Tenor
I20g Tuba
Fotos / photos: Nuno Delícias.
Coleção / collection: Sociedade Filarmónica Recreio Alverquense.
Pagela / brochure Banda da Sociedade Filarmónica Luzitana, Estremoz. Capa / cover: Banda da Sociedade Filarmónica Providência, Vila Fresca de Azeitão, 1972.
Sobrescrito de 1.º dia / first day cover Foto / photo: Pedro Marquês de Sousa
Tradução / Translation Kennis Translations
Agradecimentos / acknowledgments Banda Comércio e Indústria das Caldas da Rainha Sociedade Filarmónica Luzitana Sociedade Filarmónica Providência Sociedade Filarmónica Recreio Alverquense Sociedade Filarmónica União Maçaense
Papel / paper 90g/m 2
Formato / size Selos / stamps: 25 x 30 mm
Picotagem / perforation 10 1/4 x 10
Impressão / printing: offset
Impressor / printer: Cartor.
Sobrescrito circulado em correio normal de Porto para Estoi obliterado com flamula ondulada CTT CPL - datada de 2020/10/10
| Pays / Poste | Portugal |
|---|---|
| Date d'émission | 29 mars 2019 |
| Thème principal | Agriculture et aliments (Nourriture et Cuisine) |
| Sujet | Pâtisseries traditionnelles du Portugal III - Queijadas de Sintra |
| Largeur | 30.0 mm |
| Hauteur | 25.0 mm |
| Valeur | N 20g |
| Nombre de timbres dans la série | 4 |
| Présentation / Mise en page | auto collant feuille de 50 |
| Perforations | 10.25 x 10 |
| Autorité postale émettrice | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Cartor Security Printing |
| Country / Post | Portugal |
|---|---|
| Date of Issue | 31 March 2015 |
| Primary theme | Architecture (Modern) Fine Arts (Artists) |
| Subject | Figures of Portuguese History and Culture - Frederico George |
| Width | 40.0 mm |
| Height | 30.6 mm |
| Denomination | 0.80 € |
| Number in set | 6 |
| Layout/Format | sheet of 50 |
| Perforations | 13 by 13 |
| Stamp issuing authority | CTT Correios de Portugal SA |
| Printer | Imprensa Nacional Casa da Moeda |
Mais duplicados de coleção para troca ou venda no site Um Lugar para o Colecionismo